BTK’ya “Mobil Hat Sorgulama Hizmeti” Nedeniyle Tüketici Ödülü Verildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 16’ncı Geleneksel Tüketici Ödülleri yarışmasında,  Mobil Hat Sorgulama Hizmetinden dolayı “Hizmet Ödülü” dalında ödüle layık görüldü.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilen Geleneksel Tüketici Ödülleri Yarışması kapsamında 28 Mart 2013 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Konferans Salonunda ödül töreni düzenlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Seçici Kurulu tarafından “Mobil Hat Sorgulama Hizmeti”nden dolayı “Hizmet Ödülü” dalında BTK’ya ödül verildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Vekili Ramazan Ersoy’un konuşmalarının ardından ödül kazanan kişi ve kuruluşlar açıklanarak ödülleri takdim edildi.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in törene katılamaması nedeniyle hizmet ödülü Bakan Yazıcı tarafından BTK Başkan Yardımcısı Dr. Kuddusi Yazıcı’ya verildi.

BTK adına törene Başkan Yardımcısı Dr. Kuddusi Yazıcı ile birlikte Tüketici Hakları Dairesi Başkanı Ö. Fatih Akpınar, Yetkilendirme Dairesi Başkanı Elif Özdemir, Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanı Nihat Sümer, Tüketici ile İlişkiler Müdürü Hidayet Yıldız ve BTK uzmanları katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından, tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi, tüketici hukuku ve tüketicinin korunması ile ilgili çalışmaların özendirilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak Tüketici Ödülleri Yarışması düzenleniyor.

BTK, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için 2 Ocak 2013 tarihinde İnternet üzerinden Mobil Hat Sorgulama Hizmeti başlatmıştı.

Başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasında açılan hat sorgulama bölümünden kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenme imkânına kavuştu.

İnternet sitesinde yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına kayıtlı ancak başkaları tarafından kullanılan telefon bulunduğunu tespit edenler bu hatları ilgili GSM firmasına başvurarak iptal ettirebiliyor.

Üzerinize kayıtlı mobil hatları sorgulamak için tıklayınız

Ana sayfa | Arama | İletişŸim | RSS Akışları | ܜyelik | Site Haritası | English