5G Yolunda Büyük Bir Adım Daha Atıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde, 5G’ye geçişte yolunda önemli bir adım olan “5G Vadisi Açık Test Sahası Test Altyapıları İmza Töreni ve 5G ve Ötesi Beyaz Kitap Lansmanı” toplantısı düzenlendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkan Yardımcısı Rıdvan Kahveci, Kurul Üyeleri ve sektörden temsilciler katıldı.

5G ile ilgili bir adım daha atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Bakan Yardımcısı Sayan konuşmasına, “Yaklaşık 11 ay önce işletmecilerimiz Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone ile ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerimiz ellerini taşın altına koymuş ve 5G Vadisi için işbirliği protokolümüzü imzalamıştık. O gün bize destek sözü veren ve 5G Vadisi’nin mutluluğunu paylaşan tedarikçi şirketlerimizle 5G Vadisi tarafları olarak bir araya geldik. Birbirinden değerli şirketler 5G Vadisi’ne ekipmanlarıyla, yazılımlarıyla destek vermeye hazır olduklarını gösterdiler. Her birisine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” sözleriyle başladı.

“Şirketlerimiz Büyük İmkanlar Tanıyor”

Birbirinden kıymetli şirketlerin 5G Vadisi’ne kuracağı sistemlerle bu konularda çalışan araştırmacılara ve öğrenciler benzersiz fırsatlar sunulacağını belirten Sayan, “Netaş’ın nesnelerin interneti platformu özellikle dikey sektörlere yönelik hizmet ve uygulama geliştirmek isteyenlere mükemmel bir imkan tanıyor. Diğer yandan Ülkemizin en genç ve en umut vaat eden şirketlerinden, gözbebeğimiz ULAK Haberleşme A.Ş. 5G Vadisi’ne geliştirdikleri ve geliştirmekte oldukları sistemleri yerleştirerek Türkiye’yi 5G’ye yerli ve milli imkanlarla taşıma noktasında Ülkemiz için çok önemli bir adım atmaktalar. Bir başka yerli umudumuz İ2İ Systems de 5G Vadisine kuracağı Vadicell ile öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz, start-up’larımız için önemli bir örnek teşkil ediyor. Son olarak Spark Ölçüm Teknolojileri’nin vadiye vereceği destek de araştırmacılarımız için kaçırılmaması gereken bir fırsat” şeklinde konuştu.

5G çalışmaları için ellerini taşın altına koyan şirketlerin önemli bir işe imza attıklarının da altını çizen Sayan, “Şimdi sıra şirketlerimizin bize açtığı bu imkanları en son raddesine kadar kullanacak taraflarda. Yani bizlerde. Yani sizlerde. Tüm bilişim ekosistemine buradan açık çağrı yapıyorum. 5G Vadisi 5G’yi geliştirecek, ötesine geçecek herkesin kullanımına açıktır. 5G Vadisi’nde sadece antenler, çekirdek şebekeler geliştirilmeyecek. 5G Vadisi akıllı tarımın, akıllı şehirlerin, sağlık çözümlerinin, eğlence çözümlerinin geliştirildiği, hayatın her alanına dokunan yeni ürünlerin planlandığı, tasarlandığı, geliştirildiği yer olacak. Hedefimiz 5G Vadisi’nden çıkıp dünya pazarında teknoloji devleri ile boy ölçüşebilecek ürün ve hizmetler geliştirebilmek” dedi.

 “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ve BTK olarak, yani Ülkemizin politika belirleyici ve düzenleyici kurumları olarak, teknolojiye yön verebilmek ve teknolojide öncü ülkeler arasında olabilmek için kollarımızı sıvadık” diyen Sayan, “Türkiye’nin 5G mobil haberleşme teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla ve en erken geçen ülkelerden birisi olma hedefi doğrultusunda 5GTR Forum ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün atacağımız ikinci önemli adım ise 5GTR Forum bünyesinde tüm ekosistemimizin katkıları ile hazırlanan 5G ve Ötesi Beyaz Kitabı ile olacak. Beyaz Kitap’ta Türkiye’yi 5G ve Ötesine taşıyacak yol haritası çıkartıldı. Türkiye’nin öncelik vermesi gereken konuları, yerlilik ve millilik için halihazırda neler yapıldığını, bundan sonra neler yapılabileceğini Beyaz Kitap’a 5GTR Forum üyeleri yazdı. 5GTR Forum’un 4 çalışma grubunda pişirilen Beyaz Kitap uzun ve meşakkatli bir çalışmanın eseri. Hararetli toplantılarda kitabın bölümleri, paragrafları, cümleleri üzerine beyin fırtınası yapan meslektaşlarımız aslında Türkiye’nin öncelikleri üzerine düşünüyorlardı. Tüm bu emeğin karşılığı olarak ortaya çıkan Beyaz Kitaba Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak aracılık etmekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Beyaz Kitap’ın yol göstericiliğinde, 5GTR Forum’un oluşturduğu ekosistemde ve 5G Vadisi’nin sunduğu imkanlar ile teknoloji geliştirmeye hazırız.

Bakan Turhan: 5G’nin Standartlarını Belirleyen Ülkelerden Olmalıyız

Düzenlenen programın ülkemizin geleceğine yön verecek önemli bir adım olduğunu vurgulayan Mehmet Cahit Turhan, “Başkanımızın belirlediği hususlar doğrultusunda her alanda sayılı ülkeler arasında yerimizi almak için çalışıyoruz. Bunun için de hükumetimiz pek çok adım attı. 16 yılda haberleşme altyapısı sadece bağlantı kurduğu bir şey olmaktan çıktı ve pek çok alanda hizmet vermeye başladı. Hangi teknoloji gelirse gelsin yüksek altyapı kullanılmadığı sürece vatandaşın hizmetine sunamayız. Tüm bu gelişmiş altyapıları gecikmeden hayata geçirmeliyiz. Bunun için de sektörün sorunlarını çözmemiz lazım. 5G’nin ticari olarak devreye alınmasında ilk etapta 5G’nin altyapısını da oluşturacak bir şebeke kurulumu yapıldı. Hayata geçirilen ULAK gibi projeler sayesinde evrensel anlamda kırsalda da bir altyapı kurmayı hedefledik. Bu oranı da zamanla arttırmayı planlıyoruz. Bizim 5G’nin standartlarını da belirleyerek, Ar-Ge çalışmalarını hızlandırıp öncü ülkelerin arasına girmemiz şart” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tüm tarafların bir araya geldiği imza törenine geçildi.  Programda 5G çalışmaları ile ilgili sunumlar da yapıldı.