AB Destekli Teknik Yardım Projesi

-

20.8.2015

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı 1. Bileşeninin (IPA-1) 2011-2013 yılı programlaması kapsamında bulunan “Technical assistance for achieving the information society and stimulating high-speed broadband services to the benefit of consumers” adlı teknik yardım projesine ilişkin ihale ve sözleşme tesis süreçleri 28 Ocak 2015 itibarıyla tamamlanmış ve projenin yürütülmesine ilişkin süreç 28 Nisan 2015 itibarıyla başlamıştır.

 

18 ay sonunda tamamlanması gereken söz konusu proje kapsamında gerçekleştirilecek temel aktivitelere aşağıda yer verilmektedir:

 

1. Sabit ve mobil şebeke işletmecilerinin mevcut ve muhtemel yeni nesil şebekeleri (NGN, FTTX, 3G, LTE vs.) için maliyet modeli, fiyatlama metodolojileri ve ücretlendirme mekanizmalarının geliştirilmesi,

2. İlgili pazarların analiz edilmesi, EPG’ye sahip işletmecilere getirilecek spesifik yükümlülüklerin belirlenmesi,

3. Mevcut erişim/arabağlantı hizmetleri ile referans erişim/arabağlantı tekliflerinin gözden geçirilmesi,

4. Ulusal Genişbant Planı’nın hazırlanması.

 

Mevcut ve yeni nesil sabit/mobil şebekelere ilişkin erişim, arabağlantı, maliyet ve ilgili pazar analizlerinin kapsamlı olarak ele alınacağı ve ülkemizde yüksek hızlı genişbant hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik düzenlemelerin geliştirilmesinin hedeflendiği projenin, ülkemizde sürdürülebilir ve etkin rekabet ortamının tesisine ve elektronik haberleşme hizmetlerinin son kullanıcılara daha kaliteli ve ekonomik koşullarda sunulmasına büyük katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.


DUYURULAR

 

 05.11.2015  AB Destekli Teknik Yardım Projesi kapsamında geliştirilecek maliyet modelleri hakkında 05.11.2015 ve 27.11.2015 tarihleri arasında kamuoyu görüşü alınacaktır.
 11.05.2015  AB Destekli Teknik Yardım Projesi Açılış Toplantısı yapılmıştır.

 


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır