Baz İstasyonlarından Yayılan Elektromanyetik Alanların Sürekli İzlenmesi Projesi

-

23.6.2015

Kurumumuz, baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik alan (EMA) ölçüm değerlerinin sürekli (7/24) olarak izlenmesi amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirmiş bulunmaktadır. Vatandaşlarımızı baz istasyonlarının ölçüm değerleri hakkında bilgilendirmek amacıyla, daha önce 4 Kasım 2013 tarihinde e-devlet üzerinden hizmete sunulan proje ile vatandaşlarımıza kendilerine en yakın baz istasyonunun ölçüm değerlerini görebilmesi imkanı getirilmiş olup, bu hizmetten bugüne kadar yaklaşık 145.000 kişi yararlanmış ve toplamda 400.000 sorgulama gerçekleştirilmiştir.

Vatandaşlarımızın baz istasyonları ölçüm sonuçları hakkında daha fazla bilgilendirilmesi ve baz istasyonlarının sürekli olarak ölçülebilmesi amacıyla yeni bir proje daha hayata geçirilmiştir. Uygulamaya geçirilen yeni proje ile birlikte baz istasyonlarının birden çok sayıda bulunduğu okul, üniversite, hastane, bina vb. yaşam alanlarına yakın yerlere kurulan ölçüm cihazları ile baz istasyonları sürekli olarak ölçülecek ve ölçüm sonuçları online olarak ema-olcum.btk.gov.tr adresinden kamuoyuna duyurulacaktır. Ülkemizde kurulan yeni sistemin benzerleri Avrupa’da gelişmiş bazı ülkelerde (İspanya, Almanya, İtalya vb.) de halihazırda kullanılmakta ve vatandaşların bilgilendirilmesi açısından önemli sonuçlar elde edilmektedir. 

Proje kapsamında ilk olarak Ankara’da 10, İzmir İlinde de 5 adet olmak üzere toplam 15 adet sürekli ölçüm cihazı kurulmuştur. Ölçüm cihazları konum itibariyle baz istasyonlarına olabilecek en yakın noktaya kurulmuş olup, böylelikle baz istasyonuna en yakın konumda elde edilen ölçüm değerleri ile daha uzak konumda olabilecek ölçüm değerleri arasında kıyaslama imkanı sağlanabilmektedir. Kurulan yeni sistemle sadece baz istasyonlarının değil ortamda bulunan tüm vericilerin (radyo-tv dahil) Elektromanyetik alan değerleri ölçülmekte olup, projeyle birlikte isteyen her vatandaşımız kurulu bulunan ölçüm cihazları arasından seçeceği herhangi bir noktadaki tüm güncel ve geçmiş ölçüm sonuçlarına kolayca erişebileceklerdir. Bu projeyle birlikte, baz istasyonları ölçüm değerleri hakkında uluslar arası uygulamalar ile kıyaslanabilme imkanı da getirilmiş bulunmaktadır.

Uygulamaya konulan söz konusu proje, ilk etapta pilot uygulama amacıyla iki ilde başlatılmış olup, ölçüm cihazlarının 6 aylık periyotlar halinde yerlerinin değiştirilmesi suretiyle daha geniş bir alanda sürekli ölçüm yapılması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte söz konusu pilot uygulamanın ilerleyen süreçte ülke geneline yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Kurumumuz ülkemizde kurulan baz istasyonlarının uluslar arası standartlara uygun olarak kurulup işletilmesi açısından son derece hassas davranmakta olup, bu bağlamda Avrupa’daki gelişmeler de yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır